AKÜ Camii Açılışı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Camiiaçılış töreni, 3 Ocak 2014 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez’in teşrifleriyle gerçekleştirildi. Açılış töreni öncesinde AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ı ziyaret eden Başkan Görmez, 2014 yılının ilk Cuma gününde Afyonkarahisar’da ve AKÜ’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, ülkemizdeki tüm cami ve mabetlerin önemli olduğunu, üniversiteler içindeki camiileri de bilhassa önemsediklerini ifade etti.

Kendilerini üniversitelerinde görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirten AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da sayıları 20 bini aşkın öğrenci ve çalışanın önemli bir ihtiyacının giderildiğini vurguladı ve sağlamış olduğu önemli destekten dolayı Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez’e teşekkür etti. AKÜ Şeref Defteri’ni de imzalayan Görmez’e ziyaretleri anısına Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak tarafından plaket takdim edildi.

Makam ziyaretinin ardından AKÜ Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde düzenlenen Törene Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Müjdat Karagöz, İl Genel Meclisi Salih Sel, İl Müftüsü Burhan İşliyen’in yanısıra il protokol üyeleri, Afyonkarahisarlı hayırseverler ile birlikte çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Remzi Kaya’nın yaptığı Kur’an tilavetinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan Afyonkarahisar il Müftüsü Burhan İşliyen, “Temeli 2010 yılı Ağustos ayında atılan üniversite camiimizin açılışını bizlere nasip ettiği için Cenab-ı Hak hazretlerine sonsuz hamdüsenalar ediyorum. Toplam 14 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen camimize şuana kadar yaklaşık 3 milyon 300 bin lira harcanmış durumda. 200 bin lira da piyasaya borcu var. Öncelikle emeği geçen tüm hayır sahiplerine, başta en büyük pay sahibi olan Diyanet İşleri Başkanlığımıza, temelinden bugüne kadar bütün kademelerinde hizmeti bulunan cami derneğimize, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile Nurettin Hocamıza, Ali Hocamıza, Cengiz Hocamıza ve diğer arkadaşlarımıza, her aşamasında desteğini hissettiren Rektörümüze, Valimize, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Her gün büyüyen, gelişen üniversitemizin maddi imarının yanında manevi imarına da katkıda bulunmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor, hayırlı ve mübarek olmasını diliyorum” dedi.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde öğrenci, öğretim elemanı ve idari personelin ibadet ihtiyacının karşılanması amacıyla AKÜ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile yapılan protokol kapsamında caminin yapımının tamamlandığını ve Rektörlüğe devredildiğini belirterek, “Camiimiz; bodrum kat, zemin kat ve asma kat olmak üzere 1.500 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Bu alanın 1.200 metrekarelik bölümü, 1.500 kişilik namaz kılma potansiyeline sahiptir. Kendine has biçimde tasarlanan cami üzerinden tek ve bütün olarak göğe yükselen çelik konstrüksiyon imalat olan minaresi ve üzerindeki membranı, geleneksel cami tasarımından farklıdır. Cami içerisinde kaplama olarak farklı biçimde işlenmiş ahşaplar kullanılmış olup, mihrap ve minberde de yeni tasarımlar geliştirilmiş ve kubbe hattı ile halıların renk ve desenleri ile birlikte bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır. Zemin katta sağ yanda imam ve kitaplık odası, solda ise binanın tüm otomasyon sisteminin toplandığı sistem odası oluşturulmuştur. Tüm mekânlarda, namaz vakitlerine göre ayarlanan halı altı tabandan ısıtma sistemi kullanılmıştır. Caminin her noktasında bay ve bayan engellilerin kolaylığı düşünülmüş; rampalar, asansörler ve ibadet bölümünde engelli mahfilleri oluşturulmuştur. Cuma, teravih ve bayram namazları gibi kalabalık ibadetin olduğu zamanlarda açık alan avluda 2 bin 500 kişi namaz kılabilecektir. Ayrıca, cami avlusunda dört adet sosyal mekân ile bay ve bayan tuvaletlerin bulunduğu 500 metrekarelik kapalı alana sahip külliye biçiminde tasarlanan, kütüphane, dini kitap, cd satış yerleri ve eğitim odalarını içeren çok amaçlı bir bina oluşturulmuştur. Avluda iki farklı formda şadırvanlar bulunmaktadır. Caminin avlu kenarında ise 3.500 metrekare alan yeşillendirilmiş olup çeşitli ağaçlarla donatılmıştır” dedi.

Caminin kullanımı ile ilgili temel hizmetlerin Rektörlük tarafından, din hizmetlerinin ise Afyonkarahisar Müftülüğünce icra edileceğini de ifade eden Rektör Solak, “Camimizin yapımını üstlenen Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği başta olmak üzere, 15.06.2011 tarihinden itibaren bugüne kadar yapım işleri için gönderilen 1.636.141 TL’lik önemli mali destek için Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza, nakdi ve ayni katkıda bulunan Afyonkarahisarlı hemşerilerimize ve emeği geçen tüm hayırseverlere huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum. Camimizin başta öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimiz ile Afyonkarahisar halkına hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise konuşmasında, “Böyle güzel bir eserin açılışında bulunmaktan ve Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın teşrifinden duyduğum mutluğu belirtmek isterim. Bu camii burada büyük bir ihtiyaçtı, farklı bir formda yapıldı ve dikkat çekiyor. Mimarisinde varolan ufak tefek kusurlarda Sayın Başkanımızın engin estetik anlayışı ile düzeltildi. Camii inşa etmek ve camiyi ibadete açık bulundurmak,milletimiz için en az bayrağımız kadar önemli. Eğer burada minareler varsa, ezanlar okunuyorsa burada biz hür ve bağımsızız demektir. Bayrağımızın gölgesinde yaşıyoruz. Mabetlerimiz, birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin temelidir. Ezan sesleri bizleri birbirimize yaklaştırır, vaktin geldiğini bildirir, birçok hikmete sahiptir. Böyle güzel bir eseri ilimize ve üniversitemize hediye etmek için çabalayan dernek yönetimini tebrik ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez de, “Bizleri yoktan var eden yüce rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun. Bize yolumuzu gösteren bütün peygamberlere, hidayet rehberlerine, Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’ya selam olsun. Bütün dinlerde, kültürlerde, medeniyetlerde tarihe baktığımız zaman üniversite ve mabet birbirinden ayrılmayan iki önemli müessesedir. Hatta bütün medeniyetlerde üniversite kavramı mabetlerden çıkmıştır. Fakat son yüzyılda insanoğlu, tarihi bir parçalanma, zihinsel bir ayrışma yaşamış ve zaman zaman üniversite ile mabet birbirinden ayrı görülmüştür. Oysa üniversite ile mabet ayrılınca din ve bilim ayrılmış, akıl ve vahiy, akıl ve kalp birbirinden ayrılmış, bu dünya ve öte dünya birbirinden kopmuştur.Tüm bunları birleştirmek için mabetle üniversitenin birlikte düşünülmesine ihtiyaç vardır. Bunun için özellikle üniversitelerin kampüsleri içerisinde sevgili gençlerimizin manevi hayatına hizmet eden bu müesseselerin oluşumunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak temelini atıyoruz, bir veriyoruzama halkımız onu 10’a katlıyor. Camimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Açılış konuşmalarının bitiminde protokol üyelerincecamiinin kurdelesi kesilerek açılışı gerçekleştirildi.Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez tarafından okunan hutbenin ardından da Cuma namazı kılındı.

AKÜ Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Bölümü öğrencilerince sunulan tasavvuf dinletisi ile birlikte yenilen öğle yemeğinin ardındanDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez tarafındanAKÜ Camiinin yapım sürecinde büyük destek sağlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile ciddi maddi katkı sağlayan hayırseverler Kadir Turkay, İbrahim Alimoğlu, Yavuz Kocaşaban, Sabri Genelioğlu ile Necati Sağlam’aplaketleri, katkı sağlayan diğer hayırsever ve Afyonkarahisarlılara da teşekkür belgeleri takdim edildi. AKÜ Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak da yürütmüş olduğu tüm çalışmalardan dolayı AKÜ Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne teşekkür ederek, Dernek adına Başkan Nurettin Çelik’e bir plaket takdim etti. Diyanet İşleri Başkanı ve beraberindekiler,AKÜ Ahmet Karahisari İlahiyat Kampüsünde bulunan İslami İlimler Fakültesi’nde de incelemelerde bulundular.