Fakültemiz Binası Açılış Töreni

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) “İslami İlimler Fakültesi ve Sosyal Tesisleri Açılış Töreni”, 17 Şubat 2014 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Fakültemiz Hayrettin Barut Konferans Salonunda düzenlenen törene Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Kenan Topçu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. M. Kemalettin Çonkar, Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren ile Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, il protokol üyelerinin yanı sıra Üniversitemiz idarecileri, öğretim elemanları ile Fakültemiz öğrencileri katıldı.

AKÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin icra ettiği tasavvuf dinletisiyle başlayan program, Fakültemiz öğretim elemanı Arş. Gör. Emin Uz’un yaptığı Kur’an tilaveti ile devam etti. Törenin açış konuşmasını yapan Dekanımız Prof. Dr. Remzi Kaya, “İnsanın hayatında çok önemli kesitler bulunur. Şükredeceği, sevineceği, ağlayacağı, gurur duyacağı ve mutlu olacağı günler bulunur. Bugün benim için ve Afyon’umuz için çok önemli bir gün. Öncelikle Allah’a şükrediyor, başta rektörüm, rektör yardımcılarım, genel sekreterim, daire başkanlarım ve bütün hocalarıma en derin şükranlarımı arz ediyorum. Zira bizlere ellerinden gelen bütün desteği verdiler. Hiçbir zaman engel çıkarmadılar ve yapılması gerekeni en ince noktasına kadar hassasiyet göstererek yaptılar” dedi. 21 Ocak 2013 tarihinde göreve başladığını belirten Kaya, “Göreve başladıktan sonra beş ay içinde kadromuzu oluşturduk. Altı ay sonra da ek kontenjan ile öğrenci alma imkânına kavuştuk. 16 Eylül 2013 tarihinde de şu içinde bulunduğumuz binamızın Rektörlüğümüzce ihalesi yapıldı. İkinci dönem eğitim ve öğretimimize de burada başlama imkânına nail olduk. İslami İlimler Fakültesi denildiği zaman bir takım hedefler vardır. Bu hedeflerin başında da Allah’ın ve sevgili peygamberimizin bizlere emanet olarak bıraktığı Kur’an ve sünneti en doğru şekilde öğretmek ve gelecek nesillere en sağlam şekilde bırakmak gelmektedir” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak ise, AKÜ Senatosu’nun 16.01.2013 tarih ve 2013/26 sayılı kararı ile “Ahmet Karahisari İlahiyat Kampüsü” adını alan kampüste bulunan İslami İlimler Fakültesi Tadilat İnşaatı işinin 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti. Fakülte bünyesinde Temel İslami Bilimler Bölümü, Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, İslam Tarihi ve Sanat Bölümü ve İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilimleri Bölümlerinde toplam 25 öğretim elemanıyla 196 öğrencinin eğitim gördüğünü de ifade eden Rektör Solak, “Toplam 4.103 m² kapalı alana sahip İslami İlimler Fakültemizin Ahmet Karahisari İlahiyat Kampüsünde faaliyete geçmesiyle birlikte tüm eğitim ve uygulama alanları biraraya getirilerek, eğitim-öğretim ve uygulama-araştırma hizmetlerinin niteliğinin arttırılması planlanmaktadır” diye konuştu. Solak ayrıca iki aylık bir süre içinde üç tesisi daha hizmete sunacaklarını belirttiği konuşmasında, “Bu tesisler; Veteriner Fakültemizin uygulama alanı olan Mandacılık Tesisi, Merkez kampüsümüzde inşaatı biten ve taşıma işlemleri süren Merkez Kütüphane ve Sandıklı Yunus Emre Kampüsü’nde yer alan ve inşaatı biten Eğitim binasıdır. Bu tesislerin hepsini de iki ay içinde hizmete sunacağız. Yine Ahmet Necdet Sezer Kampüsü ile Ali Çetinkaya Kampüsünde dört tesisimizin inşaatı devam etmektedir. Bu tesisler sonbaharda tamamlanarak hizmete sunulacaktır” dedi.

Vali İrfan Balkanlıoğlu da, “Üniversitemiz baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Her gün yeni hizmetler, yeni binalar, yeni fakülteler birbirlerinin peşi sıra geliyor. Bu da Afyonkarahisar’ın kalkınması, gelişmesi, istihdam, yatırım, kültür ve tanıtım gibi her açıdan ivme kazanmasına, bir adım ileri gitmesine yol açıyor. Bugün 40 bin öğrenci, ki bunların içinde dış ülkelerden gelen öğrenciler de bulunmakta. Türkiye’nin 81 vilayetinden gelen öğrenciler var. Mesela Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen kaç öğrenci var diye baktırmıştım. 4 bin öğrenci var. Her bölgeden öğrenci var. Bu öğrencilerimizin her biri Afyonkarahisar’ı tanıyor. Afyonkarahisar’ın kültürünü, insanını, yapısını tanıyor. Afyonkarahisar’dan aldıkları diplomayı da hayat boyunca kullanacak, ofislerine asacaklar. Üniversitemiz Afyonkarahisar ile ilgili çok güzel bir kazanım. Öğrencilerimiz için cazip olan her bölüm de var” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Solak tarafından bina tadilat işinin tamamlanmasında yoğun emek harcayan Olgunlar İnşaat Firması adına İlker Olgun’a teşekkür plaketi takdim edildi. Fakülte eğitim binası ve sosyal tesislerinin protokol üyeleri tarafından kurdelesinin kesilmesi ve binanın incelenmesi ile yapılan ikramın ardından tören sona erdi.